Uverejnené

Ceny bytov v Košickom kraji

Ceny bytov sú momentálne najvyššie od roku 2008, kedy bol stanovený výmenný kurz slovenskej koruny voči euru. Ceny za bývanie najviac rástli v Košickom kraji. Prečo je to tak a ako sa trh s nehnuteľnosťami bude správať najbližšie obdobie? To je otázka, ktorú si kladieme denne a čakáme, kedy ceny klesnú. Skúsme sa teda pozrieť na vývoj nákladovosti na bývanie.

Priemerná cena bytov sa v niektorých lokalitách a vďaka rôznym vplyvom v II. kvartáli 2020 zvýšila o 18 eur. Medziročné tempo rastu však dosiahlo hodnotu takmer 10 %. Také drahé byty a domy na Slovensku ešte neboli. Dosahujú historické rekordy a budú ešte drahšie. Zdražovanie bývania nezastavila podľa NBS ani celosvetová pandémia.

ceny bytov kosice
ceny 2 a 3-izbových bytov

Najvyšší nárast cien zaznamenala NBS v Košickom kraji. Ceny bytov a rodinných domov začali stúpať v roku 2014. Presahujú ceny, ktoré mali maximum v roku 2008, keď sa prechádzalo na euro.

„Základnými faktormi, ktoré ovplyvňujú dopyt, sú: pozitívna spotrebiteľská nálada, ekonomická situácia obyvateľstva a výhodné podmienky pri hypotekárnych úveroch. Rast cien nehnuteľností bude naďalej pokračovať predovšetkým pri bytoch, o ktoré je dlhodobo najväčší záujem (2- a 3-izbové byty).“ – podľa slov prezidenta Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska Jána Palenčára. Tempo rastu cien je prirodzené vzhľadom na silný a neutíchajúci dopyt. „Zásadný dôvod rastu cien je silnejší dopyt po kúpe nehnuteľností, ako je ponuka.“

Kto si nekúpil nehnuteľnosť v roku 2020, prípadne ju nekúpi v najbližšej dobe, môže na to doplatiť. Táto skutočnosť je spôsobená podľa slov PR manažéra realitného portálu Nehnuteľnosti.sk Petra Porubského nízkou ponukou starších lacných bytov, vysoký podiel novostavieb, lacné peniaze v bankách. Stavia sa menej, ceny budú ďalej neprimerane rásť. Príčinou sú aj lacné hypotéky. Ide o tretí najrýchlejší rast v Európskej únii. Dopyt po nehnuteľnostiach je taký silný, že trh s bytmi už začína ignorovať ekonomický vývoj v krajine. Centrálna banka dvíha varovný prst. Rast cien nezodpovedá tomu, čo sa v ekonomike reálne deje.

ceny byty domy kosice
Vývoj cien nehnuteľností

Rast cien nehnuteľností neprekvapuje, jeho tempo áno. V roku 2018 rástli ceny bytov rýchlejšie, než naznačovali ekonomické fundamenty. Po prasknutí cenovej bubliny na trhu bývania v období 2008 – 2009 sa ceny bytov na Slovensku do veľkej miery vyvíjali v rovnováhe s počtom pracujúcich, ich disponibilnými príjmami, úrokovými sadzbami a rastúcou zadlženosťou. Ceny nehnuteľností by mali podľa odborníkov rásť aj naďalej. Zdražovanie bývania nezastavila podľa Národnej banky Slovenska ani celosvetová pandémia a ceny nehnuteľností si napriek všetkému doteraz udržujú svižné tempo rastu.

Jednoizbové a dvojizbové byty majú ceny v priemere vyššie o 16,1 % medziročne a sú naďalej najrýchlejšie rastúcim segmentom na trhu. V prípade, že potrebujete bývať tak ani pri prepade cien o 15 % sa vám v horizonte dvoch rokov s vysokou pravdepodobnosťou neoplatí v podnájme čakať na nižšie ceny. Sprísnenie podmienok pri poskytovaní úverov podľa hovorkyne Poštovej  banky Jane Glasovej postupne pribrzďuje dopyt po nehnuteľnostiach, ten ale bude zrejme aj v nasledujúcich štvrťrokoch pomerne silný. Okrem toho bude ceny nehnuteľností tlačiť nahor aj nižšia ponuka na realitnom trhu, predovšetkým bytov.

Zatiaľ čo ceny domov sú nižšie oproti predkrízovým úrovniam o vyše 8,5 %, tak byty už ceny z roku 2008 prekročili, a to o takmer desatinu. Drahšie ako pred 10 rokmi sú pritom všetky typy bytov. Napriek kríze na trhu podľa analytika Slovenskej sporiteľne Mateja Horňáka stále neutícha dopyt po nehnuteľnostiach, čo vytvára tlak na zvyšovanie ich cien.

Podľa týchto faktov vyplýva, že ak chcete bývať vo svojom, nemá cenu čakať. Súčasná politika centrálnej banky, s výhľadom ďalšieho uvoľnenia, praje žiadateľom o hypotekárne úvery, ktorých nízke sadzby podporujú dopyt po nehnuteľnostiach,“ povedal Horňák.

Zdroj vývoja cien: NBS